۴ راهکار بازاریابی برای مالکان شرکت ها در شرایط رکود اقتصادی

۴ راهکار بازاریابی برای مالکان شرکت ها در شرایط رکود اقتصادی

راهکار بازاریابی برای شرکت های کوچک و متوسط که آنها را در شرایط رکود اقتصادی نجات می دهد را در این مقاله گرد هم می آوریم. شرکت های بزرگ در دوران رکود فشارهای بیشتری متحمل می شوند. اما شرکت های کوچک و متوسط هم به دلیل سهولت خروج از بازار ، وقتی احساس خطر می کنند، اقدام به تعطیلی شرکت ها می کنند.

اما در شرایط رکود اقتصادی ، مالکان شرکت، به ویژه شرکتهای کوچک باید در جست و جوی متد هایی برای بهبود تجربه مشتریان، ارائه خدمات مناسب بهتر به آنها و بهره وری هر چه بیشتر برای باقی ماندن در موقعیت فشرده و رقابتی بازار باشند.

نتایج دپارتمان تحقیقات بازاریابی نشان می دهد در زمان رکود اقتصادی ، تعداد بسیار کمی از شرکتها در این شرایط دچار آسیب نشده باشند و اغلب شرکت ها و سازمان ها صدمات این وضعیت اقتصادی را در شرکت خود تجربه کرده اند. اما نکته مهمی درباره رکود در بازار وجود دارد و آن موضوع این است که کسادی بازار معمولا به صورت یکسان توزیع نمی گردد.راهکار بازاریابی

رکود اقتصادی شرکت های کوچک به عوامل زیر بستگی دارد:

۱- موقعیت جغرافیایی

۲- نوع محصولات

۳- نوع مشتریان

۴- و …

شکی نیست که عملکرد فروش در شرایط رکود اقتصادی ممکن است هرگز به اندازه شرایط اوج و عالی قبل از رکود نرسد، اما با تمرکز بر روی هدف های کوتاه و بلندمدت، هر مدیری می تواند خود را برای رسیدن به شرایط بهتر در وضعیت رکود آماده نماید.

راهکار بازاریابی جهت بهبود وضعیت شرکت در دوران رکود اقتصادی عبارتست از:

۱- بر نگهداشت مشتریان کنونی شرکت تان تمرکز کنید.

دکتر شریعتی (مشاور بازاریابی) در کتاب خود با عنوان قدرت پنهان مشتری ، یکی از آسیب های جدی برای شرکتهای کوچک و خرده فروشی را از دست دادن مشتریان و در نتیجه کاهش سهم بازار است، می داند. قانون پارتو می گوید بیش از ۸۰ درصد میزان فروش در هر شرکت تنها توسط ۲۰درصد از مشتریان انجام می گیرد. البته این موضوع در شرکت های مختلف بالاتر و پایین تر می باشد. به عنوان مثال در مورد مشتریان برند پگاه این قانون کمی متفاوت است اما به هر حال حفظ مشتریان گذشته در شرایط رکود بسیار حیاتی است.

برای حفظ مشتریان فعلی خود می توانید این اقدامات را انجام دهید:

۱-۱- به منظور وفادارسازی مشتریان خود پاداشی را در نظر بگیرید. این موضوع می تواند به صورت ارائه تخفیف به ازای میزان مشخصی از خرید، ارائه محصولات ویژه مشتریان وفادار یا روش های نوآورانه ای که خود ایجاد می کنید، در نظر گرفته شود.

۱-۲- از اطلاعات مربوط به شناسنامه (رفتارهای خاص) مشتریان استفاده نمایید. آگاهی از رفتار های تکراری در خرید مشتریان ، یکی از روش های مهم به منظور حفظ و نگهداشت آنها است. یکی از نمونه های موفق این روش، مرکز کارشناسی و بازرگانی فرش ابریشم (مکباف) است که به خوبی از این تاکتیک برای وفاداری هرچه بیشتر مشتریان خود استفاده می کند. اگر شما مشتری این مرکز باشید، هرزمان که بخواهید ، فرش شما به قیمت کارشناسی روز مسترد و یا تعویض می گردد.

۱-۳- نحوه خدمات پس از فروش خود به مشتریان به روشی صحیح اعلام نمایید. وقتی مشتری احساس کند که شما پس از خرید محصول او را فراموش نمی کنید، احساس وفاداری بیشتری به برند شما خواهد داشت.

۱-۴- یک برنامه یکپارچه منظمی برای بازاریابی با مشتری های فعلی داشته باشید. مشتریان خود را همیشه از تغییرات محصول، تخفیفات، حراج ها مطلع نمایید.

۲- برنامه هایی جهت افزایش فروش داشته باشید.

 جهت تدوین این برنامه ها به موارد ذیل توجه کنید:

۲-۱- شرایط تحویل کالا: یکی از دغدغه های مشتری ها به ویژه در مورد برندهای کوچک به خصوص وقتی که سفارش خرید به صورت غیرحضوری است، نحوه تحویل کالا است. شاید با روش های زیر بتوانید مشتریان خود را مشعوف کنید:راهکار بازاریابی

a- زمان و نحوه تحویل کالا را پیامکی به مشتری اطلاع رسانی نمایید.

b- تحویل محصول را حتی الامکان در همان روز سفارش خرید انجام دهید.

c- تحویل محصول را در روز بعد از سفارش خرید تضمین کنید.

d- برای مشتریان وفادار خود هدیه در نظر بگیرید.

e- حتی در روزهای تعطیل نیز تحویل محصول را انجام دهید.

۲-۲- راه اندازی وبسایت اینترنتی: بسیاری از مالکان برندهای کوچک در ایران میزان قدرت و تاثیرگذاری وب سایت بر مشتری را نادیده می گیرند. در سال ۱۳۸۸ گوگل آماری را منتشر کرد که کاربران ایرانی را ۳۳ میلیون نفر اعلام نمود! قطعا این تعداد رشد بسیاری طی ۶ سال اخیر داشته است. وبسایت یک ابزار مفید بازاریابی در عصر حاضر است.

۳- موزش پرسنل بازاریابی و فروش به منظور برخورد مناسب با مخاطبین

لذت از خرید برای هیچ کس پوشیده نیست. کارشناس فروشی که روش برخورد مناسب را نمی داند، باعث از دست دادن مشتریان جدید و حتی قدیمی می گردد. در هنگام به جذب پرسنل فروش از توانایی آنها در تعامل صحیح و ایجاد تجربه ای خوب برای خرید در ذهن مشتریان مطمئن شوید.

۴- مشتری ها را بخشبندی نمایید.

شما باید الگوریتمی جهت بخشبندی مشتری ها داشته باشید. مشتری ها را براساس آخرین خرید، تکرار خرید و حجم خرید بخشبندی نمایید. از جمله مزایای بخشبندی مشتریان ایجاد زیرساختی جهت تضمین فروش برند در شرکت است.


ارسال نظر و پیشنهاد

  • نحوه اتخاذ تصمیمات مهم در کسب و کار ۱۳/۰۸/۱۳۹۷
    یکی از اساسی ترین مهارتهایی که در هر کسب و کاری باید وجود داشته باشد ، مهارت در تصمیم گیری است. شاید به ظاهر ، تصمیم گیری را امری ساده بدانیم یا فکر کنیم چندان پروسه پیچیده ای نمی تواند داشته باشد. اما واقعیت این است که تصمیم گیری یک پروسه بسیار مهمی است ؛ […]
    دکتر میرکاظمی
  • ۳ روش قیمت گذاری کالاهای خدماتی ۱۰/۰۴/۱۳۹۷
    قیمت گذاری برای کالاهای خدماتی دشوارتر از کالاهای مصرفی است. زیرا در این محصولات ، یکی از مواردی که قیمت آن محصول را می تواند مشخص کند این است که مشتریان تا چه حد آن را مفید می دانند. در صورتی که مشتریان محصول خدماتی را بسیار مفید بدانند ممکن است با قیمتهای بسیار بالا […]
    دکتر میرکاظمی