تجاری سازی پروژه بیولوژی چه چالش هایی دارد؟

تجاری سازی پروژه بیولوژی چه چالش هایی دارد؟

در سال های اخیر اقتصاد شرکت ها در بازارهای پرنوسان موجب تصمیمات سریع مدیران شده است. از سوی دیگر نوسانات مالی در کشور موجب فراگیر شدن مشکلات بنیادین در شرکت ها شده است. اما این موضوعات یک روی دیگر هم دارد!

روی دیگر موضوع این است که کلیه تصمیماتی که عملیاتی می گردد، تصمیمات مربوط به فعالیت های کوتاه مدت است. بدین معنا که اگر قرار باشد سرمایه گذاری بر روی فعالیتی باشد، تنها زمانی عملیاتی می گردد که سهولت و سرعت بازگشت سرمایه در آن میسر گردد.

تجاری سازی پروژه بیولوژی و بیوتکنولوژی برای آنکه به سوددهی قابل قبول برسند به دو موضوع اساسی نیاز دارند. اول کنترل اقتصادی به معنای کاهش نرخ تورم و دیگر ثبات محیطی به منظور حصول نتایج در دوره های زمانی میان مدت و بلندمدت.

تجاری سازی پروژه بیولوژی در کشورهایی که دارای ثبات هستند طی سال های اخیر رشد چشم گیری داشته است. کشورهایی از قبیل استرالیا ، کره جنوبی و سنگاپور از جمله این کشورها هستند. این کشورها شرایط اقتصادی و محیطی خود را به یک وضعیت قابل قبول (از نگاه خودشان) رسانده اند و توانسته اند شرایط محیطی را برای خود ثابت نگه دارند.تجاری سازی پروژه بیولوژی

تغییرات و نوسانات در سال ها اخیر موجب شده است تا فعالیت ها و پروژه های بیولوژی با مشکلاتی مواجه شود. عدم سرمایه گذاری منظم و با ثبات موجب اختلالات در این پروژه ها شده است.

از سوی دیگر حمایت مشخصی از سوی دولت در این زمینه وجود ندارد. موسسه ایتان یکی از موسساتی  است که از پروژه های بیولوژی حمایت می نماید اما این حمایت ها به صورت سیستماتیک نیست که امکان پایش پروژه ها و بررسی بازخورد آن ها میسر باشد. در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد. دولت باید صنعت خود را به روز کند تا بتواند فناوری جدید جذب نماید. از سوی دیگر شرکت های بیوتکنولوژی نیز نتوانسته اند جلب اعتماد صحیحی از فعالیت های خود نشان دهند.

به عنوان مثال طی سال های اخیر پروژه هایی که جهت تصفیه آب در ابعاد صنعتی کلید خورده اند، سودآوری بسیار بالایی دارند. سیستم های تصفیه آب سنتی فضای بسیار زیادی اشغال می کنند و فیلترهای متعدد و هزینه بری تحمیل می نمایند. در مقابل سیستم های تصفیه آب جدید که بر پایه بیوتکنولوژی طرح ریزی شده است هیچ کدام از معایب سنتی را ندارد اما مشکل اغلب پروژه ها عدم تفهیم مجریان و کاربران در مورد محصولات جایگزین می باشد. در مورد محصولات جدید نیز این مشکل وجود دارد که ریسک مفید بودن آن موجب عدم سرمایه گذاری در این حوزه است.

تحقیقات بازاریابی تصمیم ساز یکی از روش هایی است که می توان در مقابل این مشکلات مطرح نمود اما مشکل اساسی اینجاست ؛ افرادی که در حوزه بیولوژی فعال هستند درک صحیحی در مورد بازاریابی و تجاری سازی ندارند و در واقع ادبیات مشترکی میان آن ها و متخصصان بازاریابی وجود ندارد. این موضوع باعث عدم تشکیل سیستم بازاریابی (ارتباطات بازاریابی ، تبلیغات و ترفیعات مناسب، نحوه توزیع و فروش و در نهایت قیمت گذاری صحیح) می گردد.

لزوم تشکیل کارتیمی و استفاده از مشاور بازاریابی در پروژه های بیولوژی و بیوتکنولوژی ضروری می باشد. کلیه شرکت هایی که در سراسر دنیا توانسته اند به این مهم دست یابند، فرهنگ کارتیمی و استفاده از مشاوره بازاریابی را در کنار خود داشته اند.

علاوه بر آنچه گفته شد، چالش های درونی نیز در تجاری سازی پروژه بیولوژی وجود دارد که این موارد عبارتند از:

 • کمبود احساس نیاز و امید به آینده بخش تولید و خدمات به نو آوری ها
 • اعمال مدیریت کلان بر تجاری سازی پروژه بیولوژی
 • عدم تعریف درست پروژه های پژوهشی با هدف تجاری سازی و متناسب با نیازهای مشخص صنعت و جامعه
 • جهت گیری اندک پروژه های موجود برای پاسخگویی به نیازهای نهفته در بازار ملی یا بین المللی
 • کمبود انگیزه پژوهشگران برای حضور فعال در عرصه تجاری سازی
 • عدم وجود روابط فعال میان نهادها و سازمان های علمی و تجاری
 • کمبود تجربه و توان تخصصی مورد نیاز برای تجاری سازی دستاوردها
 • مشخص نبودن نقش پژوهشگران در فرآیند تجاری سازی
 • عدم وجود مدیر تیم با نگرش بازاریابی در پروژه ها

امید است پروژه های بیولوژی که در ایران کلید خورده اند با موفقیت به مرحله تجاری سازی برسند و پروژه تجاری سازی به عنوان یک فرایند مستقل و مهم در فرایندهای کاری پژوهشگران قرار گیرد.

سید حسام الدین میرکاظمی


ارسال نظر و پیشنهاد

 • نحوه اتخاذ تصمیمات مهم در کسب و کار ۱۳/۰۸/۱۳۹۷
  یکی از اساسی ترین مهارتهایی که در هر کسب و کاری باید وجود داشته باشد ، مهارت در تصمیم گیری است. شاید به ظاهر ، تصمیم گیری را امری ساده بدانیم یا فکر کنیم چندان پروسه پیچیده ای نمی تواند داشته باشد. اما واقعیت این است که تصمیم گیری یک پروسه بسیار مهمی است ؛ […]
  دکتر میرکاظمی
 • ۳ روش قیمت گذاری کالاهای خدماتی ۱۰/۰۴/۱۳۹۷
  قیمت گذاری برای کالاهای خدماتی دشوارتر از کالاهای مصرفی است. زیرا در این محصولات ، یکی از مواردی که قیمت آن محصول را می تواند مشخص کند این است که مشتریان تا چه حد آن را مفید می دانند. در صورتی که مشتریان محصول خدماتی را بسیار مفید بدانند ممکن است با قیمتهای بسیار بالا […]
  دکتر میرکاظمی