استراتژی اقیانوس آبی چیست و کاربرد استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی چیست و کاربرد استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی Blue Ocean Strategy در مقابل استراتژی اقیانوس سرخ مطرح گردیده است. در روز دوشنبه مورخه ۱۱ آذر دکتر میرکاظمی در مصاحبه با رایو اقتصاد به معرفی و کاربردهای استراتژی اقیانوس آبی پرداختند.

موارد مطروحه در این مصاحبه شامل چند قسمت بود. در ابتدا مقدمه ای در مورد ضرورت ایجاد استراتژی اقیانوس آبی و همچنین چند اصل در بازاریابی آغاز گردید. استراتژی اقیانوس آبی در زمان افزایش شدت رقابت در بازارهای مختلف و همچنین زمانی که سهم بازار شرکت های مختلف رو به کاهش باشد ، موضوعیت می یابد. استراتژی اقیانوس آبی برای زمانی است که شرکت ها اقدام به کاهش قیمت تا حد امکان پذیر می نمایند.Blue Ocean Strategy - استراتژی اقیانوس آبی

از سوی دیگر استراتژی های سود آوری در بازاریابی عبارتند از :

تمرکز بر کاهش قیمت یا رهبری هزینه ( Cost leadership )

تمرکز بر تمایز ( Differentiation )

آنچه مسلم است کاهش هزینه ها در اغلب بازارهای رقابت تا حد ممکن صورت پذیرفته است. از سوی دیگر در بازارهایی مانند بازار های ایران، متمایز نمودن محصولات با افزایش قیمت با استقبالی مواجه نمی شود ( زیرا بازارها به دلیل تورم و رکود در بحران به سر می برند )

استراتژی اقیانوس آبی ترکیب و به کارگیری تواماً دو استراتژی فوق می باشد. یعنی مدیران محصولی را وارد سبد خود می نمایند که علاوه بر آنکه امکان رقابت پذیری با سایرین را فراهم می نمایند و از سوی دیگر یک ارزش برای مشتریان محسوب می گردد. شرکت ها با استفاده از این استراتژی به بازارهای بدون رقیب وارد می شوند.

ریسک های موجود در استراتژی اقیانوس آبی 

وقتی مدیران با استراتژی اقیانوس آبی آشنا می شوند شروع به بررسی دانسته ها و فرضیات خود می نمایند. ریسکی که در این شرایط شرکت ها را تهدید می نماید، حساب کردن مدیران بر روی پیش فرض های مدیریتی است. یعنی مدیران شروع به سرمایه گذاری بر روی تصمیمات شخصی خود می کنند و از پتانسیل های خود بهره برداری می کنند. این در حالیست که مشخص نیست که آیا مصرف کنندگان و بازار از این تمایز استقبال می نمایند یا خیر.

آنچه مسلم است اولین قدم در راستای پیاده سازی استراتژی اقیانوس آبی بررسی پتانسیل های موجود در شرکت و انجام تحقیقات بازاریابی در شرکت است. انجام تحقیقات بازاریابی در مورد آزمون محصول ، ریسک شکست یک محصول را تا حد زیادی به صفر نزدیک می نماید و همچنین عوامل موفقیت آمیز آن را افزایش می دهد.

کاربرد تجاری استراتژی اقیانوس آبی

استراتژی اقیانوس آبی در شرکت های high tech کاربرد بیشتری یافته است. به عنوان مثال شرکت هایی که در زمینه دوربین مدار بسته فعالیت دارند، دائما در حال ارائه محصولات جدید هستند تا بتوانند گوی رقابت را از رقبا بربایند. این شرکت ها با راه اندازی واحد های تحقیق و توسعه R&D با بیش از ۱۲۰ نفر ، اقدام به شناسایی نیاز های جوامع مختلف و همچنین توسعه پتانسیل های محصولات خودشان هستند. و همواره سعی دارند محصولاتی را تولید کنند که رقیبی برای آن ها در بازار وجود نداشته باشد. همه این شرکت ها از تیم های مشاوره بازاریابی برای برنامه ریزی خود بهره می برند.


ارسال نظر و پیشنهاد

  • نحوه اتخاذ تصمیمات مهم در کسب و کار ۱۳/۰۸/۱۳۹۷
    یکی از اساسی ترین مهارتهایی که در هر کسب و کاری باید وجود داشته باشد ، مهارت در تصمیم گیری است. شاید به ظاهر ، تصمیم گیری را امری ساده بدانیم یا فکر کنیم چندان پروسه پیچیده ای نمی تواند داشته باشد. اما واقعیت این است که تصمیم گیری یک پروسه بسیار مهمی است ؛ […]
    دکتر میرکاظمی
  • ۳ روش قیمت گذاری کالاهای خدماتی ۱۰/۰۴/۱۳۹۷
    قیمت گذاری برای کالاهای خدماتی دشوارتر از کالاهای مصرفی است. زیرا در این محصولات ، یکی از مواردی که قیمت آن محصول را می تواند مشخص کند این است که مشتریان تا چه حد آن را مفید می دانند. در صورتی که مشتریان محصول خدماتی را بسیار مفید بدانند ممکن است با قیمتهای بسیار بالا […]
    دکتر میرکاظمی