استارت آپ چیست و مزیت استارت آپ چیست؟

استارت آپ چیست و مزیت استارت آپ چیست؟

استارت آپ ها اولین بار با ایده ای برای تولید محصولی نوین متولد شدند. حال آنکه امروز، استارت آپ ها با شکل گرفتن یک تیم که دارای مهارت های مکمل با یکدیگر هستند، تشکیل می شوند.

استارت آپ ها تا قبل از رسیدن به ایده درست و کلیدی، معمولا ایده های متعددی را بر اساس تحقیقات بازاریابی پیاده سازی می کنند. اما در دهه ۱۹۹۰ دوره استارت آپ ها باید خودشان همه چیز را از اول تا آخر، پیدا می کردند؛ مهم ترین قسمت زیرساخت های محاسباتی و برنامه نویسی بودند.

استارت آپ ها معمولا از راه اندازی یک وب سایت شروع می شوند. نسخه پایه وب سایت را می توان در عرض چند روز و با کمترین هزینه تهیه کرد. همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا ظهور و رشد سریع استارت آپ ها را کلید بخورد.

کانون غیرانتفاعی استارت آپ ویک اِند (startupweekend.org) از سال ۱۳۸۶ فعالیت های خود را آغاز کرده است، در پایان هر هفته برنامه ای ۵۴ ساعته در شهرهای مختلف دنیا برگزار می نماید تا کارآفرینان و دارندگان ایده بتوانند همکار یا سرمایه گذار مورد نظر خود را بیابند و یا حتی شرکت نوپای جدیدی را تأسیس كنند. این موسسه تا سال ۱۳۹۱ بیش از ۱۰۰۰ برنامه را با حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر در ۵۰۰ شهر مختلف (از جمله در تهران) برگزار نمود.استارت آپ

بر اساس تحقیقات بازاریابی اصلی ترین عامل این جهش، قابلیت دسترسی به قدرت محاسبات و فضای ذخیره سازی آنلاین است، که شاید تهیه آن تا قبل از این پر هزینه ترین قسمت برای تاسیس کسب و کارهای این چنینی به حساب می آمد.

علاوه بر آنچه گفته شد، صنایع دیگری نیز به وجود آمده اند که همپای استارت آپ ها در حال رشد هستند. بهینه سازی وبسایت ها بر اساس اصول ابتدایی بازاریابی و تبلیغات یکی از این نوع خدمات است؛ با روشی که به عنوان تست A/B  شناخته می شود، بسیاری از وب سایت ها می توانند میزان فروش خود را افزایش دهند.

عملکرد این آزمون به زبان ساده عبارتست از: معمولا دو نسخه از سایت به بازدیدکنندگان نشان داده می شود؛ نسخه «A» همان طراحی قدیمی سایت است و در نسخه «B» اندکی تغییرات در طراحی انجام شده است. به عنوان مثال در یکی دکمه «فروش» آبی و در نسخه دیگر قرمز رنگ است. به طور تصادفی گروهی از بازدیدکنندگان نسخه «A» و گروهی نسخه «B» را می بینند. با آمارگیری روی تعداد کلیک ها، سایت به طور اتوماتیک خود را برای آن طراحی که میزان فروش بیشتری داشته است، تنظیم می نماید. به این ترتیب با این روش میزان فروش سایت همواره بهینه سازی می گردد. و این معنای حضور فعال در محیط مجازی برای شرکت ها می باشد.

در بازاریابی اینترنتی شما باید بتوانید اطلاعاتی از قبیل سن، جنسیت، میزان تحصیلات یا درآمد بازدیدکنندگان، دسته بندی را در مدت کوتاهی کسب کنید. این موضوع تا قسمتی توسط استارت آپ ها عملیاتی می شوند.

دریافت بازخورد مداوم در استارت آپ

استارت آپ ها دائما در حال گرفتن بازخورد از عملکرد و محصولات هستند. زیرا امروزه موفقیت برای شرکت های نوپایی خواهد بود که به دنبال شناسایی نیاز مشتری هستند. این موضوع هم اولین اصل بازاریابی به تعریف فیلیپ کاتلر می باشد.

شرکت ها با یک محصول به بازار می آیند، نحوه برخورد مشتریان را به دقت می سنجند، از نتایج به دست آمده تجربه می گیرند و دوباره از نو آغاز می کنند. به بیان دیگر، محصول را بر اساس نیاز بازار طراحی می گردند.

در واقع باید به جای “محصول محور” بودن، استارت آپ ها “مشتری محور” هستند و بر “مشتری ساز” شدن تاکید داشته باشند. پیشنهاد مشاور بازاریابی به کارآفرینان این است که تا از دفاتر و محل کار خود بیرون بیایند و سعی كنند آنچه را مردم واقعا خواهان آن هستند، پیدا کنند.

استارت آپ ناب Lean Start Up

استارت آپ ناب مدلی است که مدیران کسب و کار را دائما به محک زدن و بهبود محصولات و خدمات تشویق می نماید. همانطور که از عنوان آن برمی آید، می توان انتظار داشت که در این مدل سعی در طراحی محصول، با حداقل فرضیات است.

در این مدل تا حد امکان از اضافه نمودن پیش فرض هایی که کارآفرینان از آن اطمینان ندارند دوری می شود، تا “محصولی ناب” یا همان Lean Product کسب شود. در این صورت محصول به دست آمده از ارزش بالایی برخوردار خواهد بود.استارت آپ

استارت آپ ها باید نوعی دیگر از حسابرسی نیز هستند. آنها باید تجربه و بازخورد مشتریان را به صورت شاخصی معنی دار درآورده که از دنبال کردن آن بتوانند میزان عملکرد خود و محصول شان را ارزیابی کنند. در این بین نه تنها تعداد مشتریان مهم است، بلکه آنچه از محصول انتظار دارند و یا حتی کاربرد آن نیز باید برای استارت آپ ها با اهمیت باشد. یعنی توجه کمی و کیفی به مشتری اهمیت می یابد.

پیشنهاد دکتر میرکاظمی برای فعالان در حوزه استارت آپ

مدیران کسب و کار نباید آنقدر به تحلیل بازخوردها وابسته شوند که طرز فکر خلاقانه خود را فراموش کنند. به هر حال نوآوری در بازاریابی و فروش بیشتر بر افزایش بهره وری از طریق پرسنل متمرکز بوده است. اما امروزه با امکاناتی که در دست داریم، قادریم تقریبا هر چیزی را تولید کنیم. نتیجه آنکه سوالی که اکنون لازم است افراد ایده پرداز از خود بپرسند این نیست که “آیا این محصول قابل تولید است؟” ، بلکه باید از خود بپرسند:

“آیا این محصول ارزش تولید کردن و صرف وقت را دارد؟”


ارسال نظر و پیشنهاد

  • برون سپاری فعالیتهای بازاریابی ۱۹/۰۷/۱۳۹۶
    برون سپاری فعالیتهای بازاریابی از جمله اقداماتی است که در شرایط لازم باید انجام شود. گاهی ممکن است ظرفیت اعضای تیم و کارکنان شما به اندازه ای نباشد که بتوانید به هدفهایتان برسید. در این گونه شرایط معمولاً شرکتها دو اقدام انجام می دهند: ۱) استخدام نیروهای جدید بازاریاب ۲) برون سپاری فعالیتها استخدام نیروهای […]
    دکتر میرکاظمی
  • راهکارهای استفاده مناسب از شبکه های اجتماعی در بازاریابی ۱۸/۰۵/۱۳۹۶
    در هر کسب و کاری که هستید نقش شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام را جدی بگیرید. در صورتی که از این شبکه های اجتماعی برای بازاریابی و ارتباط با مشتریان استفاده نکنید بسیاری از موقعیتها را از دست خواهید داد. از آنجا که اینستاگرام بیشتر از شبکه های اجتماعی دیگر وابسته به تصویر است […]
    دکتر میرکاظمی